סיור מקצועי בין יער לעיר: חריש

סיור מקצועי בין יער לעיר: חריש

 חריש 29/03/2024  10:00

 איגוד אדריכלי נוף מזמין אדריכלי נוף (ומתעניינים) לסיור בחריש

?

 

שכונת הפרחים

שכונת הפרחים ממוקמת על תצורה מורפולוגית של אוכף. כבר מתוך ניתוחי השטח המוקדמים ביותר התעצב שלד השכונה ומערך השטחים הפתוחים שלה, המתבסס על שימור כיפות האוכף ותוואי ערוצי הניקוז.

בפרישה של שלד הרחובות והמגרשים על גבי האוכף הטבעי, נשמרו "חורים" ברקמה הבנויה אשר אפשרו לשמור על תאי שטח טבעיים ולשלב אותם בשצ"פים. בסיטואציות אחרות, בהם לא ניתן היה לשמור על שטח טבעי - נעשו "אזכורים" לנוף הראשוני.

שצ"פ פינת רויטל – שצ"פ בגודל 10 דונם אשר כולל פינת הנצחה, ושרידים ארכיאולוגיים. תכנית הפיתוח השאירה את מרבית השטח כפארק טבעי אקסטנסיבי, כאשר מעליו עובר גשר הולכי רגל המאפשר תצפית ומדרגות ירידה לשטח הטבעי.

ערוץ ניקוז דרומי- נשמר כרצף של ארבעה שצ"פים. כל אחד בנפרד מהווה שצ"פ סף-בית קטן, ויחד הם מהווים פארק לינארי "בהמשכים" ופתיחה אל הנוף. התכנון הפיזי לא אפשר כאן תפקוד הניקוזי - אך הוא מקבל אזכור בפיתוח כאלמנט נופי הקושר את ארבעת השצ"פים.

 

פארק היער

פארק היער משתרע על פני 260 דונם לאורך הדופן המערבית של העיר חריש. רצועה ברוחב 150 מ' ובאורך 1.75 ק"מ, שנמצאת למרגלות העיר. הפארק נתון בין שתי דרכי תשתית שעוברות לאורכו. בין שתי הדרכים האלה- עולם ומלואו: יער מחטניים נטוע, אזור בתה עשבונית, מצוקי גיר תלולים, חורש פתוח, יער פארק, אשחרים, קידה שעירה ואלת המסטיק. נוף קרוב של תנועה סואנת הניצפית מבעד לחלונות הקיר האקוסטי ונוף רחוק לכיוון יישובי מנשה - הפארק נתון בין תבניות הנוף ובו שבילי טיול, פינות פיקניק, אזור שולחנות משחק, טיילת, בריכת חורף ומבנה תצפית ייחודי .

לזמינותו של הטבע לציבור יש תרומה ישירה לאיכות החיים ולבריאותו. כיום ישנן ראיות מדעיות הקובעות ששהייה בטבע משפרת בריאות נפשית ופיזית. לבריאות האדם יש קשר ישיר לחוויית הנוף ומכאן שיש להתחיל בשיח על הזכות של כל אדם לטבע כמרכיב משמעותי בסביבתו הקרובה בהווה ובעתיד. אנו תקווה שפארק היער יהיה מפלט, מזור ומקום מרגוע לתושבי חריש ולכל מי שחפץ לחוות את הטבע המשתנה, במרחק צעד קטן מהעיר.


נראה בסיור:

שכונת פרחים

פארק היער

מדריכי הסיור:

אדריכלית סוניה פורשיק | מנהלת תחום מרחב ציבורי ואדריכלית נוף, עיריית חריש

אדר נוף אורנה בן ציוני, אדר נוף בארי בן שלום | משרד אב אדריכלות נוף

אדר נוף איילת זמיר | משרד מנעד תכנון נוף

מועד הסיור

16.02.2024

נקודת מפגש – כיכר הזיתים

התחלה 10:00 סיום 12:30

הסיור חינם, יש להירשם מראש

לפרטים והרשמה: 0544-975068 noftour@gmail.com